ROMANOV KOYUN - EJDER GRUP & ЕЖДЕР ГРУП- KIRIKKALE/TÜRKİYE

Go to content

Main menu:

ROMANOV KOYUN

Romanov Cinsi Koyun:Romanov koyunun en önemli özelliği, yüksek yavru verimi ve üstün analık kabiliyeti ile birçok ülkede melezleme çalışmalarında kullanılmasıdır. Yüksek yavru verimine sahip romanov ırkı, koyun ırkları içerisinde 4-5 aylıkken hamile kalma özelliğine sahiptir. Bununla birlikte mevsime bağlı kızgınlık göstermeyen bu ırkın yılın her mevsiminde çiftleştirilebilmesi, ikiz, üçüz, dördüz hatta nadiren de olsa sekize kadar yavru verimiyle kuzu eti üretiminde ilk sırada tercih edilen ırk olarak öne çıkmaktadır. "Kuzu makinesi" olarak dünya literatürüne geçen Romanov ırkını diğer doğurgan koyun ırklarından  ayıran ve avantajlı kılan özelliklerinden birisi de, kuzuların iyi takip edilmesi durumunda yaşama gücünün yüksek olmasıdır. Romanov koyununun kuzu büyütme kabiliyetinin iyi olması, sürü koyunculuğuna uygunluğu, uzun mesafelere (12-13 km) yürüme kabiliyetlerinin iyi olması, uzun süre damızlıkta tutulabilmeleri, yaşadıkları bölgelere adaptasyon kabiliyetlerinin yüksek olması Romanov koyun ırkını vazgeçilmez ve karlı bir koyunculuk için avantajlı kılmaktadır.

 Romanov koyunu herhangi bir başka ırkın kanını taşımayan saf bir ırktır. Bu özelliği nedeniyle melezlemede arzulanan melez azmanlığı ile artan kuzu sayısı ve yüksek yaşama gücü ile dünyanın birçok ülkesinde melezleme çalışmalarında kullanılmaktadır. Anavatanı Rusya olan Romanov koyunu kanaatkâr bir ırk olup soğuk ve sıcak iklime uyum sağlamış kısa kuyruklu, değişik tonda gri renkli yapağıya sahiptir. Çift katlı yapağı örtüsüne sahip olan Romanov ırkında yapağı arasında yerleşik kılçık kıllar, mevsime göre değişik özellikler göstererek, mükemmel bir ısı izolasyonu sağlamaktadır.

 Romanov koyunu fiziki özellikleri; ortalama yapağı gömleği ağırlığı 4.5 kg olup ergin canlı ağırlık erkeklerde 50-70 ve dişilerde 40-50 kg civarındadır. 6-7 aylık kuzularda kesim ağırlığı 35 kg dır. Bacakları vücutlarına göre biraz kısadır. Her iki cinsiyet boynuzsuz olup baş ve bacaklarda beyaz lekeler bulunur. Dişilerde döl veriminin yüksek oluşuna işaret eden bel çukuru dikkat çekici şekilde belirgin iken erkeklerde ise vücut arkadan öne doğru gelişme gösterip döş kısmı kaslı olup ve yele şeklinde kıllarla kaplıdır. Kuzularda ilk doğduklarında siyah kıl tipi, parlak siyah renkli olup ilerleyen yaşlarda grimsi yapağı örtüsüne sahip olurlar. Sütteki yağ oranı %7,5 olup folik asit miktarı bakımından koyun ırkları içinde en yüksek değere sahiptir.
İyi takip edildiğinde iki yılda 3 doğum özelliğine sahiptir.

 
 
 

Ukrayna'da toplama merkezine nakliye

 
 
 
 

Ukrayna'da Romanov canlı koyunların
Türkiye'ye getirilmesi için çiftliklerden toplanması

 
 
 
 

Ukrayna'da Romanov canlı koyunların
Türkiye'ye getirilmesi için araçlara yüklenmesi

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Back to content | Back to main menu